Elavult lakossági elektromos hálózatok felújítása

Miért szükséges a lakások, házak elektromos hálózatának felújítása?

A 40+-os (panel)lakások, házak elektromos áramhálózata sajnos nemcsak alultervezettnek tekinthető a mai igényekhez mérten, hanem elöregedésük miatt nem biztonságosak, amit az egyre gyakoribb kisebb-nagyobb lakástüzek is jól jeleznek. A konnektortüzek, lakástüzek tipikus okai közé tartoznak az elöregedő, kilazult kötések, valamint a hálózatbővítés során nem megfelelően összekötött réz és alumínium vezetékek. Ezért ma már sehogyan sem tudjuk megkerülni a régi erősáramú hálózat teljes cseréjét. Minden olyan lakás esetében, ahol ez eddig még nem történt meg, a régi vezetékeket ajánlott lecserélni és új, biztonságos elektromos hálózatot kell kiépíteni.


Általában a legfontosabb kérdés, amikor az áramhálózat cseréjébe kezdünk:

Mennyibe kerül a felújítás?

Az árat számtalan tényező befolyásolja. Sok helyen találkozhatunk - ahol ezt megadják - a négyzetméter alapú vagy kiállások száma alapján meghatározott árakkal, amelyek kiindulási alapul szolgálhatnak.

Mivel biztosan százezres nagyságrendű felújításról van szó, ezért érdemes több árajánlatot kérni, olyan helyekről is, ahol tájékoztató árakat - érthető okokból - nem szívesen tüntetnek fel és részletesen tisztázni kell, hogy pontosan mit tartalmaz az árajánlat:

- Az első és legfontosabb kérdés, hogy olyan szakembertől kaptuk-e az ajánlatot, aki az adott szakterületen dolgozik és a ténylegesen az elvégzett munkát megnevezve arról számlát ad. Ez nemcsak az esetleges jótállás keretén belül elvégzendő javítási igények érvényesítése miatt fontos, hanem - valljuk be őszintén - egy szakmailag nem megfelelően elvégzett munka jelen esetben akár emberéletekbe is kerülhet.

- A munkadíj tartalmazza-e pl. a horonymarást, új biztosítéktábla kialakítását? Sok esetben az elérhető online tájékoztató árak ezeket nem tartalmazzák, míg egyes tájékoztató ajánlatok igen. Ezért pontosan tisztázni kell, hogy az adott ajánlat milyen munkafolyamatokat tartalmaz és milyen plusz költségekre számíthatunk.

- Tartalmazza-e az ajánlat az alapszereléshez szükséges anyagokat vagy azok egy részét (vezetékek, kötőelemek, védőcsövek, kötő- és szerelvénydobozok, kismegszakítók)?

- Tényleg egy, az igényeinkre szabott hálózat kerül kiépítésre vagy az alapszereléshez mindenütt egyforma (pl. 1,5-ös vagy 2,5-ös) vezetékek és egyforma (pl. C10-es vagy C16-os) kismegszakítók kerülnek beépítésre? Ez utóbbi esetben is kaphatunk egy, az előírásoknak megfelelő, biztonságos hálózatot, de nem lesz örömünk a használatában. Sokszor pedig, amit a kiépítés során látszólag megspórolunk, azt később sokszorosan fizetjük meg bosszúságban, majd pénzben is, amikor a tényleges igényhez kell módosítani a hálózatot.

Vegyük észre, hogy mindezek alapján nem mindig a legalacsonyabb összegű ajánlat a legkedvezőbb.

Na de mégis, akkor mennyi az annyi?

Egy átlagos igényű 47-50 nm-es lakás alapszerelésének munkadíja

2024-ben kb. 350 000.- Ft.

Mit tartalmaz ez az ár?

- Egy ún. átlagos igényű lakás esetében az erősáramú és gyengeáramú hálózat igényre szabott villanyszerelői tervezését. Ilyen átlagos lakásnak tekinthető, ahol a kiállások száma nem haladja meg a 47-50 db-ot és ezek a kiállások normál dugaszoló aljzatok, egy-kettő USB aljzat vagy internet kiállás, egy-kettő televízió kiállás, átlagos mai konyhai és fürdőszabai nagygépek csatlakozási helyei (pl. mosógép, mosogatógép, elektromos főzőlap stb.) és átlagos világítótestek a hozzájuk kapcsolódó egy-egy kapcsolóval.


- A korábbi szerelvények leszerelését.


- A kismegszakító táblától a bekötési helyekig a kábelek elvezetését vízszintesen kábelcsatornákban vagy gipszkarton álmennyezet felett vagy ritkább esetekben a régi aljzatburkolat felszedése után az újonnan kiépítendő alatt, esetleg - amennyiben rendelkezésre áll és lehetséges - a már meglévő csövekben, vasbeton födémek, panelek illeszkedésénél meglévő erre tervezett résekben. Valamint a függőleges leállásoknál (kapcsolók, dugaljak stb.) szintén kábelcsatornában.


- A kismegszakítótábla bekötését és a hálózatban szükséges egyéb kötések kialakítását falon kívüli kötődobozokban vagy az erre megfelelő kábelcsatornákban.

- Pénzügyi tervezés szempontjából tehát az alapszereléshez be kell még szerezni a szükséges anyagokat, amiknek a költségeit a fenti munkadíj nem tartalmazza:

> az erős- és igény esetén a gyengeáramú kábeleket,

> a kötőelemeket,

> a kábelcsatornákat,

> a kábelcsatornák rögzítéséhez csavarokat, tipliket,

> a kismegszakítókat,

> legalább egy Fi-relét és

> a lakáselosztó dobozt (szekrényt).


Az alapszerelés után jöhet a festés és/vagy tapétázás, amennyiben ezt esztétikailag szükségesnek tartjuk. Egy jól megválasztott festő (vagy egy kreatív megrendelő némi kézügyességgel) akár még a legegyszerűbb kábelcsatornát is lakásunk díszévé varázsolhatja. Érdemes az interneten inspirálódni még a tervezés időszakában, hogy milyen kábelcsatornát szerezzünk be és hova (plafon vs. padló) helyeztessük el.

Ezt követően köti be a kiállásokra a villanyszerelő a szerelvényeket (konnektorok, kapcsolók, lámpatestek) és a nagygépeket. A kiállások számától, a világítótestek típusától és a garanciálisan bekötendő nagygépek (pl. főzőlap) számától függően a munkadíj a fenti példa esetében 100 000.- Ft körül alakulhat, amennyiben az alapszereléskor már szerződést kötünk a szerelvényezésre is. A munkadíjat nem befolyásolja, hogy új szerelvényeket vagy a korábban leszerelt, és érintésvédelmi, tűzvédelmi szempontból megfelelő kapcsolókat, lámpatesteteket szereltetjük be.

Egy hasonló méretű és igényű ház/lakás esetében ugyanez az alapszerelés falba süllyesztve némileg költségesebb, ebben az esetben már kb. 500 000.- Ft vilanyszerelői munkadíjjal kell számolni az alapszerelésnél.

Egy hasonló méretű, de kisebb igényű, kb. 20-25 kiállást tartalmazó, biztonságos hálózat már

200 000 - 250 000.- Ft vilanyszerelői munkadíjjal (alapszerelés + szerelvényezés) is megvalósítható.

Az előírásoknak megfelelően, számlával, szakképzett villanyszerelővel.

Az alapszerelés árát növelik értelemszerűen, ha

- kábelcsatornás megoldás mellett a függőleges leállásoknál (kapcsolók, konnektorok stb.) keskeny, 1-1,5 cm mélyen felmart vájatokban rejtjük el a kábeleket,

- teljesen falba süllyesztett vezetékek (az általános vésési szabályok mellett minden esetben vasbeton falazat véshetőségének statikai vizsgálata szükséges) kiépítését,

- több aljzatot,

- nagyobb kommunikációs, informatikai gyengeáramú hálózatot (optikai kábelt, internet (UTP) kábeleket),

- a világítótestekhez váltókapcsolókat,

- rejtett és vagy mozgásérzékelős világítást,

- okoskapcsolókat, okoslámpákat, okosotthon megoldásokat, okosotthon rendszert

- egyéb automatikus vezérlőket

tervezünk beépíteni.


Az igényektől függően az alapszerelés ára így akár 800 000 - 1 000 000.- Ft-ot is könnyedén elérheti. Hasonlóan az alapszereléshez, jelen esetben a szerelvényezés költségei is jóval magasabbak lehetnek.


Ha a fentieket végiggondoljuk, akkor már érthető, hogy miért nem lehetséges a személyes igények felmérése nélkül reális árajánlatot adni az alapszerelésre. Lakásunk, házunk elektromos hálózatának felújításának tervezése során tehát a következő költségekkel kell számolnunk: alapszerelés munkadíja, alapszerelés anyagköltsége (pl. kábelcsatorna, Fi-relé, kismegszakítók), szerelvényezés munkadíja, szerelvényezés anyagköltsége (pl. új kapcsolók, lámpák) és a beszerelendő háztartási nagygépek (ha úja(ka)t szerzünk be).

Kecskés Kristóf e.v.

+36-30-532-2186

Villanyszerelés Pécs és vonzáskörzetében.

Created with © systeme.io